Queen City Play-By-Play Classic

QueenCityClassic(563x728)

Fred Pickett Play-By-Play Classic

FredPicketClassic(563x729)

2018-2019 SCHEDULE (CHANGES CAN OCCUR)

DECEMBER 3rd – CANTON, OH

  • The HopSkip Play-By-Play CLASSIC
  • Location: Canton, OH, Canton Memorial Field House
  • 8:00 PM: SPIRE ACADEMY OH v. ST. VINCENT ST. MARY
  • Featuring LaMelo Ball!

DECEMBER 7th – CINCINNATI, OH

  • Queen City Play-By-Play CLASSIC
  • Location: Princeton High School
  • 7:30 PM: HUGHES-MOELLER
  • 9:00 PM: DEER PARK-TAFT

DECEMBER 8th – CHESTER PA

  • Fred Pickett Play-By-Play Classic
  • Location: Chester High School
  • 4:00 PM: PENNSBURY-THURGOOD MARSHALL, NY
  • 5:45 PM: WESTTOWN-MCS
  • 7:30 PM: CHESTER-GLASGOW

DECEMBER 9th – JEFFERSON UNIVERSITY PA

  • Play-By-Play Tip-Off Classic
  • 12:30 PM: SANFORD DE-BONNER-PRENDERGAST
  • 2:15 PM: NEUMANN GORETTI-BEN SIMMONS AUSTRALIAN TEAM  BOX CC HS
  • 4:00 PM: LA SALLE-MALVERN PREP

DECEMBER 18th – RONDAE HOLLIS-JEFFERSON  Play-By-Play Classic

  • Location: Chester High School
  • 6:15 PM: GLASGOW-FRIENDS’ CENTRAL
  • 8:00 PM: CHESTER-READING

DECEMBER 22nd – WEST CHESTER UNIVERSITY Play-By-Play Classic

  • Location: West Chester University
  • 1:30 PM: ACADEMY NEW CHURCH-BARTRAM
  • 3:15  PM: SHIPLEY-INTERNATIONAL SPORTS ACADEMY, OH
  • 5:00 PM WESTTOWN-ROMAN CATHOLIC
  • 6:45 PM: MALVERN PREP-ST. GEORGES
  • 8:30 PM: COATESVILLE-READING

DECEMBER 27th – LOWER MERION HIGH SCHOOL

KOBE BRYANT BOOSTERS CLASSIC

  • 4:00 PM: HAVERFORD SCHOOL-SHIPLEY
  • 5:45 PM: MALVERN-ARCHBISHOP CARROLL
  • 7:30 PM: CHESTER-LOWER MERION

DECEMBER 28th – CHESTNUT HILL PETE AND JAMEER NELSON CLASSIC

  • 12:00 PM: COATESVILLE-ABINGTON HEIGHTS
  • 1:45 PM: CHELTENHAM-FCS
  • 3:30 PM: EPISCOPAL-ACADEMY PARK
  • 5:15 PM: LA SALLE-CALVERT HALL
  • 7:00 PM: PENNSBURY-BISHOP MCDEVITT
  • 8:30 PM: CHRISTIANA DE-GIRARD COLLEGE

DECEMBER 29th – CHESTNUT HILL COLLEGE

  • 12:00 PM: EPISCOPAL ACADEMY-OVERBROOK
  • 1:45 PM: CENTRAL DAUPHIN EAST-ACADEMY PARK

DECEMBER 29th – WIDENER PETE AND JAMEER NELSON CLASSIC

  • 11:00 AM: EPISCOPAL-ACADEMY PARK
  • 12:45 PM: SUN VALLEY-CARDINAL O’HARA
  • 2:30 PM: SJPREP-BISHOP SHANAHAN
  • 4:15 PM: CHEROKEE NJ-HAVERFORD SCHOOL
  • 6:00 PM: COATESVILLE-MALVERN PREP
  • 7:45 PM: CHESTER-ST. GEORGES DEL
  • 9:15 PM: PLYMOUTH WHITEMARSH-UNIONVILLE

DECEMBER 30th – WIDENER JAMEER NELSON CLASSIC

  • 12:00 PM: ST JOES PREP-SUN VALLEY
  • 1:45 PM: LOWER MERION-METHACTON
  • 3:30 PM: CHESTER-PENNCREST
  • 5:15 PM: NEUMANN GORETTI-MALVERN PREP
  • 7:00 PM: BONNER-PRENDERGAST PLYMOUTH WHITEMARSH
  • 8:30 PM: IMHOTEP CHARTER-KENNEDY CATHOLIC

JAN 5TH – The HOPSKIP 11TH ANNUAL CLEVELAND SCHOLASTIC PLAY-BY-PLAY CLASSIC, ELYRIA CATHOLIC

  • 3:00 PM: OLMSTEAD FALLS-BRUNSWICK
  • 4:45 PM: SHAKER HEOGHTS-RICHMOND HEGHTS
  • 6:30 PM: LUTHERAN EAST-LAKEWOOD
  • 8:15 PM: CANTON MCKINLEY-CLEVELAND HEGHTS

JANUARY 6th - The HOPSKIP 11TH ANNUAL CLEVELAND SCHOLASTIC PLAY-BY-PLAY CLASSIC, ELYRIA CATHOLIC

  • 10:15 AM: JOHN HAY-GILMOUR ACADEMY
  • 12:00 PM: SOLON-LAKE CATHOLIC
  • 1:45 PM: ST. EDWARDS-KENNEDY CATHOLIC
  • 3:30 PM: ST VINCENT-ST MARY OH-LORAIN
  • 5:15 PM: GARFIELD HEIGHTS-BRUSH
  • 7:00 PM: ST IGNATIUS-ELYRIA CATHOLIC
  • 8:30 PM: BUCHTEL-FIRST LOVE

JANUARY 12TH -  LOWER MERION HS HOPE CLASSIC

LOWER MERION-READING

JANUARY 12TH- NORTH CAROLINA PLAY-BY-PLAY CLASSIC GREENSBORO COLISEUM

  • 2:00 PM: Greenfield vs Northwest HS
  • 3:30 PM: Walkertown vs GDS
  • 5:00 PM: Trinity vs Mt Tabor

JAN 13th – 17TH ANNUAL GIRLS PLAY-BY-PLAY CLASSIC (MAGGIE LUCAS CLASSIC)

  • 8:30 AM: RADNOR-EPISCOPAL
  • 10:00 AM: MT LEBANON-NESHAMINY
  • 11:30 AM: NOTRE DAME-MERION MERCY
  • 1:00 PM: IMHOTEP CHARTER-UPPER DUBLIN
  • 2:30 PM: NEUMANN GORETTI-CHEROKEE NJ
  • 4:00 PM: ARCHBISHOP WOOD-GERMANTOWN ACADEMY
  • 5:30 PM: CARDINAL O’HARA-MT ST. JOSEPH’S
  • 7:00 PM: BONNER PRENDERGAST-COUNCIL ROCK NORTH
  • 8:30 PM: WEST CATHOLIC-BOYERTOWN 8:30

 

  • 8:30 AM: CARAVEL ACADEMY DE-WEST CHESTER RUSTIN
  • 10:00 AM: SPRINGSIDE CHESTNUT HILL-SOUDERTON
  • 11:30 AM: LIFE CENTER-ABINGTON FRIENDS
  • 1:00 PM: WILSON WEST LAWN -PENN CHARTER
  • 2:30 PM: CENTRAL BUCKS WEST-SPRINGFIELD
  • 4:00 PM: SHIPLEY-GARNET VALLEY
  • 5:30 PM: SANFORD DE-ARCHBISHOP RYAN
  • 7:00 PM: URSULINE ACADEMY DE-ST. BASIL
  • 8:30 PM: NORTH PENN-PENNSBURY

 

JANUARY 14TH -  KYLE LOWRY CLASSIC

HARRITON HIGH SCHOOL (PA)

  • 6:15 PM: NORRISTOWN-COATESVILLE
  • 8:00 PM: ROMAN-CAMDEN NJ

JANUARY 26TH – JARED SULLINGER CLASSIC

PICKERINGTON CENTRAL HIGH SCHOOL

  • 12:00 PM: NORTHLAND-THOMAS WORTHINGTON
  • 1:45 PM: WESTERVILLE NORTH-HARTLEY
  • 3:30 PM: PICKERINGTON NORTH-OLETANGY LIBERTY
  • 5:15 PM: AFRICENTRIC-OTTAWA GLENDORF
  • 7:00 PM: NEWARK-HILLIARD BRADLEY
  • 8:30 PM: GARFIELD HEIGHTS-PICKERINGTON CENTRAL

JANUARY 26TH – TRINITY PLAY-BY-PLAY CLASSIC

  • 2:15 PM: CB WEST GIRLS-TRINITY GIRLS 2:15
  • 4:00 PM: MARTIN LUTHER KING-EXECUTIVE CHARTER
  • 5:45 PM: MILTON HERSHEY-CENTRAL DAUPHIN
  • 7:30 PM: TRINITY-ST MARIA GORETI

JAN 26 5TH ANNUAL WILMINGTON CLASSIC

WILMINGTON HIGH SCHOOL OH

  • HUGHES-INTERNATIONAL SPORTS ACADEMY OH 2:45
  • PREP-FIRST LOVE 4:30
  • COVINGTON CATHOLIC KY-WAYNE 6:15
  • WILMINGTON-XENIA 8:00
  • HUNTINGDON

FEB 2 JOHN SALMONS CLASSIC

PLYMOUTH MEETING HIGH SCHOOL PA

  • MARTIN LUTHER KING-RANCOCAS VALLEY 4:30
  • TIMBERCREEK-MASTERY NORTH 6:15
  • PLYMOUTH WHITEMARSH-MALVERN 8:00

HOPSKIP Play By Play Classic

Older posts «